Aktualności

Szkolna wycieczka do Drezna

27 września uczniowie klas 3TI, 3 MT, 2 TIM i 4 MTI pod opieką prof. Iwony Gromadzik i prof. Ewy Gulki uczestniczyli w wycieczce do Drezna. Program zwiedzania otwierał spacer z przewodnikiem po trasie najatrakcyjniejszych zabytków miasta, takich jak Altstadt, Semperoper, katedra Frauenkirche, Zamek Rezydencyjny oraz będący wizytówką Drezna kompleks pałacowy Zwinger. Kolejnym punktem były atrakcje Zwingera. Zwiedziliśmy w nim najpierw Galerię Obrazów Starych Mistrzów, czyli trzecią co do wielkości galerię europejskiego malarstwa, ze słynnym obrazem Rafaela Santi „Madonna Sykstyńska” oraz dziełami Tycjana, Rembrandta, Botticellego czy Canaletta. Następnie zobaczyliśmy  Salon Matematyczno- Fizyczny, stanowiący przegląd rozwoju precyzyjnych przyrządów mechanicznych i prezentujący światowej sławy zbiory historycznych zegarów oraz przyrządów naukowych: optycznych, astronomicznych i geodezyjnych, służących do obliczeń, rysowania, określania długości, masy, temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Zwiedzanie Zwingera zamknęliśmy wizytą w Porzellansammlung, gdzie znajduje się najwartościowszy i największych zbiór ceramiki,  prezentujący m.in. dzieła porcelany chińskiej z dynastii Ming oraz dzieła sztuki z porcelany miśnieńskiej. Na zakończenie zobaczyliśmy jeszcze Drezdeński Zielony Diament- czyli największy zielony diament świata (41 karatów)- a także inne saskie klejnoty koronne oraz arcydzieła sztuki jubilerskiej i złotniczej, zebrane w drezdeńskim skarbcu.