COMENIUS

Program Comenius
w Radiobudzie

Wraz z początkiem sierpnia 2011 roku Zespól Szkół Nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie rozpoczął realizację Wielostronnego Projektu Partnerskiego w ramach europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius. Projekt „Download my emotions if you can” jest realizowany wspólnie ze szkołami z Grecji, Hiszpanii i Republiki Czeskiej i dotyczy ogólnie pojętemu uzależnieniu młodzieży od świata wirtualnego i korzystania z Internetu. Głównym celem projektu jest uzmysłowienie młodym ludziom faktu, że Internet nie może zastąpić komunikacji bezpośredniej i uwrażliwienie na zanik podstawowych umiejętności językowych oraz utratę koncepcji (afazję) spowodowanej cyber komunikacją. Właśnie z tego powodu zaplanowane działania strategiczne oparte są na indywidualnej i bezpośredniej komunikacji, która zachęca uczniów do uczenia się języka ojczystego, a jednocześnie wprowadza uniwersalną potrzebę komunikacji międzyludzkiej.
Projekt zakłada pomoc młodym ludziom w staniu się bardziej towarzyskimi i pewnymi siebie i w konsekwencji pomoc w uzmysłowieniu im, że mogą pokonać trudności nie poprzez świat wirtualny, ale poprzez stawieniu im czoła. Szkolnym koordynatorem projektu jest mgr Aneta Błaszczuk.
Informacje: A. Błaszczuk, oprac. A. Koszela

Spotkanie koordynacyjne w Dzierżoniowie

W dniach 04.10.2011r. – 8.10.2011r.

       W dniach 04.10.2011 – 8.10.2011 w Zespole Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie realizacji projektu COMENIUS „Download my emotions if you can” finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. W skład państw biorących udział w projekcie, oprócz Polski, weszły: Hiszpania ( Wyspy Kanaryjskie), Grecja i Czechy. Koordynatorem całości jest Polska. Polscy nauczyciele zaangażowani w projekt to: mgr Aneta Błaszczuk (koordynator), mgr Agnieszka Kowalczyk, mgr Tadeusz Franczak, mgr Mariusz Sutowicz i mgr Maciej Suchy. Nauczyciele z Hiszpanii to: Monsserat Martin Reguera i Mercedes G Awsta Susa. Grecję reprezentują: Nikos Gerakis i Maria Oikonomou, Czechy: Simona Kaciřova.
Celem spotkania było: omówienie koniecznych działań w ramach projektu, zaplanowanie wizyt u partnerów i omówienie zasad konkursów dla młodzieży.
        W najbliższym czasie odbędą się dwa konkursy: na logo projektu i na prezentację multimedialną kraju regionu, miasta i szkoły. Goście z Hiszpanii, Grecji i Czech zwiedzili nasze miasto oraz spotkali się z władzami miasta i powiatu. Na specjalne życzenie odwiedzili również jedno z dzierżoniowskich przedszkoli.
        Młodzież z Radiobudy już w lutym poleci na tygodniowy pobyt na Fuerteventurę jedną z głównych Wysp Kanaryjskich położoną we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim , nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Projekt będzie realizowany do czerwca 2013 roku.
zdjęcia A.Błaszczuk, A.Kowalczyk, M. Suchy; informacje A.Błaszczuk, A.Kowalczyk; oprac. A. Koszela

Międzynarodowy konkurs
na logo projektu

        Dnia 13 grudnia 2011r. rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na logo projektu. Etap międzynarodowy poprzedziły eliminacje krajowe. W każdym z krajów uczestniczących w projekcie uczniowie projektowali swoje logo, w którym jedynie dozwolonymi kolorami były kolory flag państwowych partnerów, a tematyka miała być związana z ideą projektu.

        Na etapie szkolnym w Zespołe Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie wyłoniono trzy najlepsze prace. Prace oceniane były zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów naszej szkoły. Międzynarodowy etap konkursu odbył się 9 grudnia 2011 roku – uczniowie szkół biorących udział w projekcie głosowali na najlepsze logo spośród wszystkich zgłoszonych na konkurs. Kilka dni później tj. 13 grudnia za pomocą Skype obyło się telespotkanie koordynatorów, którzy przekazali wyniki głosowania w każdej ze szkół. Dokonano wyboru pracy, która od tego momentu służyć będzie jako logo naszego projektu „Download your emotions if you can”. Zwycięzcy etapów szkolnych wezmą udział w lutowym spotkaniu partnerów projektu na Fuertaventura w Hiszpanii.
Gratulujemy !
opracowanie: A. Błaszczuk, A. Koszela

      

Miejsce pierwsze – autor: Michał Łojek klasa TI4

Miejsce drugie – autor: Klaudia Józefczyk klasa LO2B

Miejsce trzecie – autor: Mariusz Mędroń klas MT3

Działania podejmowane w ramach projektu

Uczniowie Radiobudy na Wyspach Kanaryjskich

Program "Uczenie się przez całe życie"

FRSE

Radiobuda

     W dniach 6-10  lutego 2012r. uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie w ramach projektu unijnego COMENIUS miali okazję przebywać na jednej z Wysp Kanaryjskich. Spotkanie z koleżankami i kolegami z  Salonik ( Grecja), Opavy (Czechy) i Puerto del Rosario ( Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie) było pierwszym, które zakłada projekt. Uczniowie z Polski, Czech i Grecji, aby mogli pojechać na Fuertę, musieli wygrać konkursy, które zorganizowane zostały w ramach realizacji projekt.
W kategorii KONKURS NA PREZENTACJĘ MULIMEDIALNĄ ” MÓJ KRAJ, MOJE MIASTO, MOJA SZKOŁA”  wygrał Mateusz Pichniarczyk z kl.TI4, KONKURS -” LOGO COMENIUS” wygrał Michał Łojek z kl. TI4, KONKURS “LIST WYRAŻAJĄCY EMOCJE” wygrał Jakub Mika z kl. LO2.
Każdy z uczniów był zobowiązany do zaprezentowania swojej pracy rówieśnikom z Czech, Hiszpanii i Grecji. Językiem porozumiewania się był język angielski.
     W ramach projektu odbyło się również wspólne gotowanie kanaryjskich potraw, a następnie ich degustacja. Najbardziej smakowały nam ziemniaki gotowane w mundurkach z solą i cytryną, które następnie jadło się z sosem mojo, którego podstawowymi składnikami są chili i czosnek.
       Prezentacja polskich potraw spotkała się z dużym zainteresowaniem zagranicznych uczestników projektu. Wszystkim bardzo smakowały ruskie pierogi, bigos i sernik, które przywieźliśmy z Polski.
Uczniowie z Polski, Czech i Grecji mieli okazję zwiedzić również szkołę zawodową w Puerto del Rosario. Tam wszyscy zostaliśmy przyjęci wyjątkowo  pysznym śniadaniem.
     Uczniowie mieli okazję spotkać się z władzami miasta Puerto del Rosario i wyspy Fuertaventura.
Krajobraz Fuerteventury zrobił na wszystkich ogromne wrażenie – pustynia, wulkany i piękny turkusowy Atlantyk – szerokie, piaszczyste plaże pełne drobnych białych muszelek.
     Zorganizowano nam wyprawę na wulkan – długi żmudny spacer na szczyt, by zobaczyć krater, ale warto było! A dnia następnego mieliśmy okazję spróbować prawdziwej kanaryjskiej paelli.
A pogoda? Widać na zdjęciach!
  Koordynatorem projektu jest mgr Aneta Błaszczuk, a na Fuerteventura towarzyszyła jej i wspierała w pracy mgr Agnieszka Kowalczyk.
zdjęcia A.Błaszczuk, A.Kowalczyk; tekst A.Błaszczuk, A.Kowalczyk; oprac. A. Koszela