SOS a SOU w Lanškroun
w Republice Czeskiej

Współpraca Radiobudy z SOS a SOU w Lanškroun w Republice Czeskiej

Od roku 1990 bardzo owocnie współpracujemy ze szkołą SOS a SOU w Lanskroun w Republice Czeskiej. Współpraca obejmuje praktyki uczniów, udział nauczycieli w konferencjach i sympozjach. Wymianę wakacyjną pracowników i nauczycieli. Wspólnie przygotowujemy i realizujemy projekty w ramach współpracy przygranicznej.

Podpisanie umowy współpracy Zespołu Szkół Nr 1 z czeską szkołą średnią z Lanškroun.

2 lipca 2019 roku w Starostwie Powiatowym została podpisana kolejna umowa o współpracy międzynarodowej Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół Nr 2 z Dzierżoniowa z czeską szkołą średnią z Lanškroun. W imieniu Zespołu Szkół Nr 1 umowę podpisała dyrektor Aneta Błaszczuk, a w imieniu organu prowadzącego starosta Grzegorz Kosowski. W 2020 roku przypada 30 rocznica współpracy naszej szkoły ze szkołą w Lanškroun.

Wymiana stażowa uczniów z partnerskiej szkoły w Lanškroun

Od 20 do 24 maja 2019 r gościliśmy uczennice z partnerskiej szkoły w Lanškroun. Uczennice odbywały staż zawodowy, zwiedzały miasto oraz brały udział w zajęciach integracyjnych, kulturowych i sportowych.

25 lat partnerskiej współpracy szkół

         W roku 1990, 21 września delegacja Zespołu Szkół Radiotechnicznych (obecnie Zespołu Szkół Nr 1                           im. prof. Wilhelma Rotkiewicza) wraz z dyrektorem mgr Ryszardem Szydłowskim udała się w pierwszą historyczną podróż do Średniej Szkoły Zawodowej w Lanškroun (Czechy) na rozmowy o nawiązaniu partnerskiej współpracy między szkołami. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny dyrektor szkoły w Lanškroun doc. inż. Ladislav Maixner. Osiągnięto i podpisano stosowne porozumienie, a już w dniach 11-14 listopada 1990 r. odbyła się pierwsza wizyta uczniów i nauczycieli z Czech w naszej szkole. Wiosną, 17 kwietnia 1991 roku zawarto pierwszą umowę o wzajemnej, partnerskiej współpracy szkół na kolejny rok szkolny 1991/1992. Od tamtej umowy corocznie zawierane są kolejne na następne lata szkolne.

         Rok 2015 wyznacza 25 lecie partnerskiej współpracy naszych szkół. Przez lata współpracy ukształtowały się jej formy obejmujące m.in.: tygodniowe stażowe wymiany uczniów i nauczycieli, jednodniowe wizyty uczniów w partnerskiej szkole tzw, „wesołe autobusy” oraz jednodniowe konferencje nauczycieli w partnerskiej szkole. Współpraca obejmuje także realizację wspólnych projektów w ramach dostępnych funduszy Unii Europejskiej. Partnerska współpraca szkół przyczynia się do ich szybszego rozwoju, wzajemnego poznania ludzi i ich kultury, a także dała początek współpracy miasta Lanškroun z miastem Dzierżoniów. Tegoroczna uroczystość 25 lecia partnerskiej współpracy szkół odbędzie się w Dzierżoniowie 16 października 2015r. Obchody rozpoczną się uroczystym apelem szkolnym połączonym ze ślubowaniem klas pierwszych na sztandar szkoły.