Aktualności

VISEGRAD INDUSTRIAL SCHOOLS EXPERIENCE V4

W ramach projektu unijnego VISEGRAD INDUSTRIAL SCHOOLS EXPERIENCE V4 grupa nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie w składzie pan Maciej Suchy- koordynator projektu, pan Marek Wirth, pan Tadeusz Franczak, pani wicedyrektor Izabela Bugaj i pani Agnieszka Kowalczyk wzięli udział w spotkaniach nauczycieli szkół w Libercu (Czechy), Budapeszcie (Węgry) i Popradzie (Słowacja). Każda z wymienionych placówek to szkoła techniczna z kierunkami: informatyk, mechatronik, elektryk, mechanik raz dodatkowo szkoła w Popradzie posiada kierunek technik architektury. Celem spotkań była wymiana doświadczeń zawodowych zarówno w kierunkach technicznych jak i ogólnych zasad panujących w szkolnictwie w poszczególnych krajach. Odbyło się także spotkanie w Dzierżoniowie. Nauczyciele ZS1 mieli okazję zobaczyć i odwiedzić placówki współpracujące ze szkołami. W Libercu był to Uniwersytet o charakterze technicznym, w Budapeszcie odwiedziliśmy fabrykę produkującą elementy, które niezbędne są w kolejnictwie oraz prywatną placówkę, w której praktyki odbywają przyszli informatycy, w Popradzie odwiedziliśmy Instytut Akademii Nauk. W trakcie pobytu w Dzierżoniowie, goście z Czech, Węgier i Słowacji mieli okazję zapoznać się nie tylko z naszą placówka, ale również spotkać się z dyrektor szkoły -pania Zdzisławą Kądziolką. Goście odwiedzili również, dzięki uprzejmości Prezesa pana Krzysztofa Zawadzkiego FRANKONIĘ POLAND S.A., po której oprowadził pan Adam Cieślak. W ramach zwiedzania naszego regionu goście mieli okazję pojechać i zwiedzić stolicę województwa-Wrocław. Takie spotkania pozwalają na zapoznanie się zasadami działań i pracy placówek równorzędnych w wymienionych krajach Europy. Zwiedzanie poszczególnych szkół pozwoliło na refleksję, iż wszyscy borykamy się z podobnymi problemami, a uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie nie ustępują w wykształceniu i posiadanej wiedzy, kolegom z Czech, Węgier i Słowacji.