1. W przypadku podejrzenia zachorowania :
1. Dziecko z niepokojącymi objawami nie powinno przychodzić do szkoły. Należy pozostać
w domu i skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną
w Dzierżoniowie (od poniedziałku do piątku w godz. od 7:25 do 15:00 pod nr tel. 74 832-33-33, od 15:00 do 7:25 oraz dni wolne od pracy: telefon alarmowy: (+48) 781 556 033) .
2. W przypadku podejrzenia wystąpienia u dziecka przebywającego w szkole lub pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować podejrzaną o chorobę osobę (gabinet pielęgniarki)
3. Wszystkim osobom, które miały kontakt z osobą podejrzaną o chorobę zakazuje się opuszczania obiektu/pomieszczenia szkolnego.
4. W przypadku gdyby objawy te wystąpiły u pracownika należy wstrzymać przyjmowanie młodzieży na konsultacje.
5. W obu wyżej wymienionych przypadkach dyrektor szkoły lub osoba go zastępująca w trybie pilnym powiadamia, że w placówce jest osoba z podejrzeniem koronawirusa:
a) Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczna w Dzierżoniowie, nr tel. jw.
oraz ewentualnie
b) Pogotowie 999 lub 112
c) Organ prowadzący 74 645 08 50
7. Obszar, w którym poruszała się osoba podejrzana o zakażenie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami.
8. Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
9. Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
2. W przypadku podejrzenia zachorowania pracownika:
a) w przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.
b) pracownika należy odizolować do czasu wezwania specjalistycznych służb w wyznaczonym pomieszczeniu tj. gabinecie pielęgniarki, wyposażonym w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można poczekać do przyjazdu specjalistycznych służb.
c) powiadamia się specjalistyczne służby, tj. stację sanitarno-epidemiologiczną, służbę medyczną /pogotowie ratunkowe informując o podejrzeniu.
d) zawiadamia się organ prowadzący.
e) obszar, w którym poruszał się i przebywała pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
f) należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
g) Oczekuje się na decyzje organu prowadzącego co do dalszego funkcjonowania szkoły.
3.Kwarantanna
Wprowadzenie kwarantanny następuje po decyzji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie.
Kwarantanna polegania na odosobnieniu osób potencjalnie zdrowych, które były narażone na zakażenie. Odbywa się w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Osoba będąca na kwarantannie stosuje się do zaleceń stacji sanitarno-epidemiologicznej.
